Köy havasında Sevgililer Günü geçirmek, şehrin yoruculuğundan sevdiğinizi bir günlüğüne de olsa korumak isteyenleri 14 Şubat’ta Beykoz’daki Anadolu Feneri Köyü’ne bekliyoruz.

 

Taşlıhan Restaurant’ın bulunduğu Anadolu Feneri Köyü; adını, Boğaz’dan geçen gemilere yol gösteren Anadolu fenerinden almış olan Beykoz’da bir köydür. Tam adı Anadolu Feneri Köyü olan ama köy halkının kısaca Fener köy dediği Askeri Bölge içinde olan koyun içindedir. Boğaziçi’nin Anadolu yakasındaki son noktası olan Anadolu Feneri doğal bir koya sahiptir. Köyün büyük bir bölümünde kestane, kocayemiş, meşe, kayın, dut gibi ağaç çeşitleri vardır.

Anadolu feneri kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Mahmut Şevket Paşa Köyü, doğusunda Alibahadır köyü ve batısında ise Poyraz köyünün bulunduğu, ismini burada bulunan deniz fenerinden alan güzel bir köydür. Köy nüfusu Kafkasya’dan göç edenlerden ve Girit’ten asker olarak gelip yerleşenlerden oluşmaktadır. Köy halkı balıkçılıkla geçinmekte, zaman zaman sebzecilik ve süt hayvancılığı da yapılmaktadır.
Köyün içerisinde 1823-1824 tarihlerinde dönemin Osmanlı Sultanı II. Mahmud tarafından yaptırılan bir çeşme ve 1880 yılında inşa edilmiş bulunan Hamidi Evvel Camii yer almaktadır. Söz konusu çeşmenin suyu beş kilometre uzaklıktaki Mecitdere suyudur.

 

Hepimizin özlediği doğal köy atmosferini 1. sınıf hizmetle biraraya getiren Taşlıhan Restaurant’ta geçireceğiniz Sevgililer Gününüz çok özel olacak…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın