İstanbul Boğazı, Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayan su geçididir. Genel olarak kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanır ve İstanbul şehrini Avrupa yakası ve Asya Yakasi (Anadolu yakası) olmak üzere ikiye böler. İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Türk Boğazları olarak adlandırılır ve Avrupa ile Asyakıtalarını birbirinden ayıran doğal sınırlardan biri olarak kabul edilir. İstanbul Boğazı’nı tanımlamak gerekse bu şekilde açıklayabiliriz ama aslında nedir İstanbul Boğazı? Onu bizim için bu kadar özel kılan şeyi anlatmadan boğazı tanımlamış olmayız. Boğazda kahvaltı yapmak nasıl hissettirir bilmeden İstanbul Boğaz’ı bilinmiş sayılmaz.

İstanbul boğazı, İstanbul’u İstanbul yapandır; bu yer yer yoğun şehri nefes aldırandır, günün sıkıntısı içinde maviliğiyle bir an için huzur verendir. Boğazda kahvaltı yapılan günlerin verdiği huzur bir başka olduğu için İstanbul’un en önemli mifenk taşıdır.

Taşlıhan Restaurant, boğaza karşı kurulmuş konumu ile size sadece enfes bir kahvaltıdan çok daha fazlasını vaat eder. Huzur vaat eder, dinginlik vaat eder. Sevdiklerinizi alın ve İstanbul’u gerçekten yaşamaya Taşlıhan Restaurant’a gelin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın